W Polsce bocian biały objęty został obok wielu innych gatunków zwierząt ochroną prawną w 1952 roku na mocy rozporządzenia Ministra Leśnictwa w sprawie wprowadzenia gatunkowej ochrony zwierząt. Po zmianie ustroju ochronę gatunkową bociana w Polsce usankcjonowała w 1997 Ustawa o ochronie zwierząt i obecnie znajduje się on pod ścisłą ochroną gatunkową.
W naszej wiosce bociany są od zawsze .Gniazdo jest na trzech słupach. Stoi na posesji rodziny Hurek.
Spotkałam w świetlicy Dawida Janisza, który często odwiedza świetlicę z okna której rozciąga się wspaniały widok na nasze bociany. Młody ornitolog powiedział mi że, w gnieździe jest aż 5 młodych bocianów i dwoje rodziców czyli dosyć duże stadko.
Nie przypominam sobie żeby tyle ptaków było w gnieździe. Dawid był świadkiem jak specjalne służby przyjechały do bocianów żeby je zaobrączkować i wszczepić nadajniki. U nas bociany mają bardzo dogodne warunki do życia. Obok znajduje się staw pana Rudika Noconia gdzie jedzenie jest w „ zasięgu dzioba „ .Dawid nie może się doczekać kiedy ptaki zaczną fruwać. Obiecał , że zrobi zdjęcie i pokażemy je na naszej stronie.
Zasadniczo bocian biały uważany był przez Słowian za ptaka przynoszącego szczęście – w folklorze przyjęło się sądzić, iż zabicie tego ptaka potrafi ściągnąć nieszczęście na osobę, która tego dokonała. Był zwiastunem wiosny, a jego gniazdo na budynku – symbolem szczęścia i obfitości plonów dla gospodarstwa. Sprzyjało temu powiedzenie „Gdzie bocian na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy”. Jego mądrość kojarzono z postawą stania na jednej nodze, co przypominało medytację