Pierwsze nie budzące żadnych wątpliwości pisane wzmianki o Suchej pochodzą z początku drugiej dekady XIV w. W 1311r. na dokumencie wystawionym przez księcia Bolesława Opolskiego wymieniony został jako świadek „Sandco de Sucha". Sandaco to łacińska wersja imienia Sędek. Historycy badający dzieje Śląska, a w tym regionu strzeleckiego określili Suchą jako własność rycerską. Oznacz to, że właścicielem lub też użytkownikiem tej wsi był rycerz, który na wezwanie swego księcia (zwierzchnika) musiał wywiązać się ze swoich zobowiązań i powinności.
Według historyków sztuki obecny kościół parafialny w Suchej zbudowany został w XVI w. Możemy przypuszczać, że budowę murowanego kościoła zainicjował ród Strzałów (Strzelów), który na początku XVI w. wszedł w posiadanie części wsi. W 1682 roku został on odnowiony. W całej swej historii kościół był kilkakrotnie przebudowany, co spowodowało, że zatracił on swoje cechy stylowe. Przebudowa taka miała miejsce w 1820 roku.
Druga przebudowa, która w znaczący sposób wpłynęła na wygląd kościoła w Suchej miała miejsce w 1959r. Polegała ona na przedłużeniu oraz poszerzeniu nawy głównej ku wschodowi, południowi i północy. Obecnie długość kościoła wynosi 30m, zaś szerokość 17 m.
Praktycznie zawsze wierni starali się upiększać swoje świątynie przez fundowanie ołtarzy, obrazów itp. Kolejne pokolenia starały się dodawać coś swojego, co nieraz wiązało się z usunięciem tego co niemodne lub staroświeckie. Zawsze jednak pozostawało coś z dawnego wyposażenia, co z biegiem czasu nabierało wartości zabytkowej.
Najstarszymi zabytkami w naszym kościele są dwa dzwony spiżowe pochodzące z XIV i XV wieku, które swym dźwiękiem miały oddalać realne wtedy zagrożenie ze strony państwa tureckiego. W zwieńczeniu ołtarza głównego znajduje się obraz św. Bartłomieja-patrona parafii i obraz św. Trójcy. Ołtarze boczne poświęcone są Najświętszej Marii Pannie oraz wniebowstąpieniu Pana Jezusa pochodzące z początku XVIII w. W kaplicy południowej znajduje się obraz olejny przedstawiający ukrzyżowanie Pana Jezusa.
Z pierwszej połowy XVII w. pochodzi wczesno barokowa ambona a 14 stacji drogi krzyżowej znajdujących się na ścianach w kościele namalowanych został o w pierwszej połowie XIX w. Opisane wyżej zabytki to tylko te najbardziej widoczne dla obserwatora. W naszym kościele jak i w jego otoczeniu znajdują się jeszcze inne przedmioty zabytkowe, np. kapliczki czy przydrożne krzyże. Wszystkie zabytki o których mowa powyżej przedstawiają być może materialnie mniejszą wartość aniżeli te w wielkich katedrach i bazylikach, ale na pewno są one przedmiotami niezwykle cennymi dla mieszkańców naszej parafii.
Parafia Sucha to mieszkańcy trzech wiosek: Suchej, Szymiszowa-Osiedle i Suchodańca.
Do sierpnia 2004 roku proboszczem u Suchej był ksiądz Józef Cichoń, który posługę duszpasterską sprawował w parafii 34 lata. Obecnie proboszczem jest ksiądz Norbet Nocoń.
Do szczegółowej lektury na temat historii kościoła odsyłamy do książki autorstwa Henryka Dudy pt. „Sucha z dziejów miejscowości i parafii".