Pierwsze informacje o pobieraniu nauki przez dzieci z terenu parafii Rozmierz zawarte są w tekstach kościelnych protokołów powizytacyjnych z drugiej połowy XVII w. Nie funkcjonowała wtedy jeszcze szkoła w naszym rozumieniu tego słowa, a zajęcia koncentrowały się głównie wokół nauki Pisma Świętego. Być może uczono też elementarnych podstaw pisania i czytania. Dopiero przejęcie, Śląska przez Prusy w XVIIIw, i związane z tym wprowadzenie przymusu szkolnego zaowocowało powstaniem w Rozmierzy szkoły, która swoim zasięgiem obejmowała także Suchą.

Wraz ze wzrostem liczby ludności pod koniec XIX w. koniecznym stało się zbudowanie osobnej szkoły dla Suchej. Jak się wydaje, swój udział w tym zamierzeniu miała parafia w Rozmierzy: wg relacji starszych ludzi szkoła była zlokalizowana na gruncie należącym do parafii Rozmierz, a boisko szkolne stanowiło jej własność jeszcze w 1945r. Uroczyste otwarcie nowo wybudowanej szkoły podstawowej w Suchej miało miejsce 15 listopada 1903r., a naukę rozpoczęło w niej 150 dzieci.

Wzrastająca liczba uczniów i skromne warunki lokalowe zmusiły władze oświatowe do pojęcia decyzji o przeniesieniu uczniów klas V,VI,VII i VIII do Rozmierzy, co zostało usankcjonowane orzeczeniem Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Strzelcach Opolskich z 14 czerwca 1967r. Jednocześnie naglącym problemem stał się problem budowy nowej szkoły podstawowej. Wiele dyskusji wywołały projekty lokalizacji mającego dopiero powstać obiektu. Ostatecznie przeforsowany został postulat o budowy nowej szkoły w Suchej na miejscu przeznaczonej do wyburzenia starej. Jej budowa rozpoczęta została na początku lat 70-tych. Na czas robót wszyscy uczniowie z Suchej uczyli się w szkole w Rozmierzy.

Nowa szkoła podstawowa w Suchej została oddana do użytku 1 września 1972r. w budynku szkolnym znajduje się 10 sal lekcyjnych, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora z sekretariatem, biblioteka, szatnia i stołówka wraz z kuchnią. W chwili otwarcia byłą to szkołą zbiorcza, do której uczęszczali uczniowie z Suchej, Suchodańca i Rozmierzy. Szkole zostało nadane imię Mikołaja Kopernika. Dyrektorem szkoły został Wilhelm Prochownik, który funkcję tą pełni nieprzerwanie do 31 sierpnia 1999r. Równie ważnym osiągnięciem dla Suchej jak budowa zbiorczej szkoły podstawowej stało się zdobycie funduszy na budowę nowoczesnej sali gimnastycznej.

Wprowadzona w życie od 1 września 1999r. reforma szkolnictwa w Suchej poprzedzona została gorącymi dyskusjami. Mieszkańcy Suchej domagali się utworzenia w Suchej gimnazjum przy jednoczesnym zachowaniu szkoły podstawowej. Żądania takie natrafiły na opór władz gminnych, które optowały za pozostawieniem szkoły podstawowej i utworzeniem gimnazjum w sąsiednim Szymiszowie-Osiedlu. Ostatecznie zwyciężyła ostatnia opcja. W tej sytuacji uczniowie klas I-VI uczą się w Suchej po czym kontynuują naukę w Gimnazjum w Szymiszowie. Reforma szkolnictwa powiązana z przejęciem szkół podstawowych przez samorządy spowodowała pewne przetasowania w rejonizacji szkolnictwa. W Rozmierzy zamknięta została szkołą podstawowa w efekcie czego wszyscy uczniowie z tej wsi zaczęli uczęszczać do szkoły w Suchej, natomiast z Suchodańca położonego już na terenie gminy Izbicko uczniowie zaczęli uczęszczać do Szkoły Podstawowej w Izbicku.

www.spsucha.wodip.opole.pl

Teresa Furman

dyrektor PSP w Suchej

Sucha, ul. Kościelna 40

47-100 Strzelce Opolskie

tel./fax 77/4636386

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Statystyki odwiedzin

1066900
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszystkich
44
253
1653
4993
1066900


Twoje IP:3.137.200.239

Logowanie

JSN Metro template designed by JoomlaShine.com